.biografia.

Wczesne lata
Karen Sheila Gillan urodziła się 28 listopada 1987 roku z szkockim mieście Inverness. Jest jedynym dzieckiem Johna Raymonda i Marie. Jej tata jest wielkim fanem muzyki, dlatego Karen wychowywała się słuchając znanych zespołów i piosenkarzy i owa miłość przeszła również na nią, tak więc kiedy miała siedem lat, zaczęła uczyć się gry na pianinie. W dzieciństwie miała również obsesję na punkcie Alicji w Krainie Czarów, a szczególnie disnejowskiej kreskówki, która powstała na podstawie książki Lewisa Carrolla. Sama Gillan twierdzi, że jej pierwszą próba grania było właśnie odgrywanie przed ojcem fragmentów tej bajki.
Swoje pierwsze kroki stawiała w inverneskim teatrze Eden Court jeszcze kiedy była uczennicą szkoły Charleston Academy (zwanej również po prostu Inverness High School). Po latach, w grudniu 2010 roku, Karen została ambasadorką owego teatru.
Gdy Karen miała szesnaście lat postanowiła zostać aktorką i zaczęła kształcić się w tym kierunku w edynburskim Telford College. Rok później przepisała się do szkoły teatralnej Italia Conti Academy of Theatre Arts w Londynie jednak wyjechała po kilku miesiącach, kiedy zaproponowano jej rolę Terry Cotter w jednym z odcinków szkockiego serialu detektywistycznego Rebus.

Początki kariery
Serial ten był jej pierwszym krokiem w długiej ścieżce kariery. Potem pracowała jako modelka na różnych imprezach między innymi w 2007 roku prezentowała stroje jesienno – zimowej kolekcji projektantki Allegry Hicks na londyńskim Tygodniu Mody, a w 2008 roku serię kosmetyków Dainty Doll sygnowanych przez Nicolę Roberts, gwiazdę girlsbandu Girls Aloud. Zostało to pokazane w odcinku dokumentalnym o Nicoli w programie The Passions of… Girls Aloud. Karen mówi jednak, że modeling „nie jest czymś, do czego robienia jest zdesperowana”, ale mimo wszystko jest to fajne.
Następnie Gillan otrzymywała małe rólki w serialach Harley Street, gdzie grała Holly oraz w Coming Up, w którym pojawiła się jako Anna. W 2008 roku wystąpiła też z filmach Stacked jako Ginny Turner oraz w New Town Killers jako… cóż… Młoda Dziewczyna na Przystanku Autobusowym. W latach 2008-2009 pojawiała się w skeczach programu The Kevin Bishop Show, w którym parodiowała między innymi takie gwiazdy jak Angelina Jolie czy Katy Perry. W 2009 roki pojawiła się w serialu The Well, w którym grała jedną z głównych ról, jednak serial nie odniósł sukcesu. Następnie pojawiła się w horrorze pt. Outcast jako Ally. No i wreszcie naszedł czas na Doctora Who

Doctor Who
W tym brytyjskim serialu sci – fi Karen po raz pierwszy pojawiła się w 2008 roku. Wystąpiła w odcinku czwartej serii pt. Ogień z Pompejów jako Przepowiadaczka Przyszłości. Po odejściu Davida Tennanta i Catherine Tate z programu, główne role przejęli Matt Smith razem z Karen. Oboje byli młodzi i nieznani. Smith otrzymał kultową rolę Doktora a Gillan jego towarzyszki – Amy Pond. Amy od pierwszego odcinka budziła kontrowersje, głównie przez swoje krótkie spódniczki, ponieważ Doctor Who był zawsze serialem familijnym, a Karen była na niego, jak mówili, "za seksowna". Krótkie spódniczki miały tyle samo przeciwników co i sprzymierzeńców.
Po udziale Gillan w piątej serii ogłoszono, że pozostaje ona w serialu i mogliśmy ją zobaczyć również w odcinku świątecznym oraz w sezonie szóstym. Natomiast podczas Comic Conu 2011, który odbył się w San Diego, Karen zapowiedziała, że powróci na nasze ekrany w kolejnej, siódmej serii kultowego programu. Jednak mimo, że Kazz wielokrotnie mówiła, że chciałaby zostać w serialu na zawsze, koniec musiał nadejść i ten sezon okazał się jej ostatnim. Przygody Amy Pond zakończą się w piątym odcinku, który nosi tytuł Żegnaj, Pond [Bye-Bye, Pond]. Podczas Comic Conu 2012 Gillan powiedziała, że ten odcinek jest "najbardziej epicki ze wszystkich, jakie nakręcili".

Po Doctorze Who 
Teatr
Karen w jednym z wywiadów wyznała, że po Doctorze Who chciałaby wystąpić w teatrze, ponieważ „teatr jest testem na prawdziwego aktora”. W lipcu 2011 okazało się, że to marzenie się spełni – aktorka otrzymała rolę w sztuce Johna Osborne’a pt. Inadmissible Evidence w teatrze Donmar Warehouse . Bilety sprzedały się z niesamowitą prędkością - wszyscy chcieli zobaczyć jak ich ulubiona Szkotka wciela się w postać Shirley, sekretarki Williama Maitlanda – perwersyjnego adwokata, który wykorzystuje kobiety. Dramat można było oglądać od 13 października do 26 listopada 2011 roku.
We'll Take Manhattan
Pod koniec maja 2011 rozpoczęły się zdjęcia do filmu biograficznego, który opowiada o romansie supermodelki z lat sześćdziesiątych, Jean Shrimpton z jej fotografem, Davidem Bailey'em. Karen zagrała główną rolę u boku Aneurina Barnarda. Film We'll Take Manhattan został wyemitowany 26 stycznia 2012 na kanale BBC Four.
Gillan twierdzi, że od dawna była zainteresowana Shrimpton i ucieszyła się, że będzie mogła ją zagrać, choć jednocześnie obawiała się, czy dobrze wypadnie i co będzie sądzić o jej grze sama Jean. W wywiadzie dla Radio Timesa z 17 stycznia 2012 roku powiedziała jednak: "[Shrimpton] widziała [film] i naprawdę się jej spodobał; zostawiła mi wiadomość na poczcie głosowej, że bezbłędnie to ujęliśmy, więc to był najlepszy komplement, jaki mogłam usłyszeć."
In Love With Coward
W marcu 2012 na kanale Sky Arts emitowana była seria In Love With..., w której aktorzy przedstawiają sztuki autorów, których twórczość jest tematem przewodnim odcinka. Karen pojawiła się w epizodzie In Love With Coward poświęconemu reżyserowi teatralnemu i dramaturgowi, Noëlowi Cowardowi. W sztuce Brief Encounter (polskie tłumaczenie to Spotkanie, przynajmniej taką nazwę ma film, który powstał na podstawie sztuki Still Alive), Gillan wcieliła się w rolę Laury Jesson - mężatki, która zakochuje się w innym mężczyźnie.

Przyszłość
Obecnie wiadomo, że Gillan pojawi się w filmie Romeo & Brittney. Ma to być opowieść o licealistce, która pragnie wystąpić w szkolnym przedstawieniu Romea i Julii, ale jest zbyt nieśmiała. Ostatecznie jednak zostaje cofnięta w czasie do trzynastowiecznej Verony i staje się prawdziwą Julią. Kazz wystąpi jako Brittney u boku Roberta Sheehana i Gillian Anderson
Kolejny projekt, w jakim ma pojawić się Karen, to Not Another Happy Ending. Szkotka ma grać rolę pisarki, która po tym, jak zyskała sławę pisząc o nieszczęściu, stała się szczęśliwa, przez co zmaga się z twórczą blokadą. Jej wydawca postanawia jej pomóc w dość niekonwencjonalny sposób - unieszczęśliwiając ją. Wkrótce jednak zakochuje się w niej. Obecnie trwa nagrywania NAHE.
Karen jednak postanowiła nie grać jedynie w komediach romantycznych i podjęła się roli w horrorze o nazwie Oculus. Kiedy Kaylie była jeszcze dzieckiem, jej rodzice zostali zamordowani. Za zbrodnię oskarżono jej brata, ale dziewczyna nigdy nie wierzyła, że to on jest winny. Po latach Kaylie stara się udowodnić, że tak naprawdę zabójcą było stare lustro o nadprzyrodzonych mocach. 

Biografia opracowana przeze mnie na podstawie stron: en.wikipedia.org, TARDIS.wikia.com, imdb.com oraz artykułów z bloga.